Kasulikku

Millist voodrilauda valida?

Materjalina kasutatakse välisvoodrilauaks põhiliselt kuusepuitu, kuna kuusk on tiheduselt ühtlasem ja kestvam ning materjal ei mängi hiljem niiskuse mõjul nii palju kui männipuidu puhul. Nii kestab välisvoodrilaud ja selle viimistlus pikemaajaliselt kaunina. 

Kuna kuuse rakud kuivades sulguvad ja puit muutub seetõttu ajapikku vastupidavamaks, ei vaja kuusk eelnevat immutamist puidukaitsevahendiga. Selle asemel puit krunditakse, see tähendab, et tööstuslikul värvimisel kaetakse voodrilauad esimese kihina kruntvärviga, mis sisaldab sine- ja hallitusvastaseid toimeaineid.

Edasine valik on kas silehööveldatud või saepinnaline voodrilaud, millel mõlemal on omad plussid ja miinused. Saepinnalise voodrilaua kasuks räägib praktilisus, sest poorsem saepind imab kuni 60% rohkem värvi, see nakkub paremini ja tungib sügavamale puidupooridesse, tagades värvikihi kuni kaks korda pikema eluea. See tähendab, et hooldusvärvimisi ei pea nii tihti teostama. Ent lisaks värvile haakub „karvase” voodrilauaga hästi ka tolm ja mustus ning fassaadi puhastamine pole nii lihtne. Siledaks hööveldatud voodrilaua pind vajab küll tihedamini värskendamist, kuid fassaad on see-eest lihtsamini hooldatav.

Voodrilaua profiil ja paksus

Välisvoodrilaua kuju ehk profiili valikul tuleb lähtuda hoone arhitektuurist. Sopilisematele ja/või pisematele fassaadipindadele annab õhulisust kitsam ja rõhutatud profiiliga laudis, samal ajal suurtele fassaadipindadele sobib paremini laiem ja tagasihoidlikum profiil. Vanemate majade renoveerimisel tuleks kindlasti kasutada ajastukohaseid profiile – tänapäeval on võimalik tellida voodrilaudu väga laias valikus. 

Mida paksema läbimõõduga on välisvoodrilaud, seda ühtlasem on selle niiskusrežiim ehk seda väiksemad on niiskusest tingitud mahumuutused. Seega on paksemast, näiteks 21 mm voodrilauast fassaad stabiilsem ja pikaealisem, ent õhem ja soodsama hinnaga 18 mm voodrilaud on lühema elueaga ning avatum mahumuutustest tingitud probleemidele nagu lõhed, värvikahjustused ja kõverdumised. 

Olenemata pinnaviimistluse kvaliteedist on puitfassaadid tundlikud niiskuse suhtes, eriti kaldvihma ning maapinnalt ülespritsiva vee osas. Sellest tulenevalt võiks puitfassaadi eluea pikendamiseks olla hoone vundament ning räästad võimalikult laiad, et niimoodi kaitsta puitfassaadi nii ülevalt kui ka alt tulevate veepritsmete poolt. Samuti saab hoone välisfassaadi kaitsta korralikult paigaldatud akende veelauade, liistude ja piirdelauade ning töötavate vihmaveerennide ja äravoolutorude abil. Vältimatu on ka korraline hooldusvärvimine. 

Decowoodi tootevalikusse kuuluvad immutatud, krunditud, värvitud, peitsitud ja õlitatud välisvoodrilauad, immutatud terrassilauad ning saunamaterjalid.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*