Kasulikku

Decowood

Vanutatud puitmaterjal

Puidu vanutamine on sellele mehaanilisel teel vana, kuid samas unikaalse ja autentse ilme andmine. Kuigi parimad ja loomulikumad vanutajad oleksid aeg, päike ja sademed, pole alati disaineritel ja kodukujundajatel mahti nii kaua oodata ning seetõttu kogub aina suuremat populaarsust puidu vanutamine kapron-, traatharjade või masina abil. Mehaaniline töötlemine eemaldab puidu pinnalt pehmemad osad, tekitades efekti, nagu puit oleks vana ja ebaühtlaselt kulunud.

Vanutatud puitu võib kasutada mööbli tegemisel, aga ka sise- ja välisinterjööri kujundamisel ning sellise pinna töötlemiseks sobivad kõik puidu viimistlemiseks kasutatavad materjalid. Vanutatud puitu saab väga edukalt kasutada välisviimistluses, sest vanutatud pinna nakkeomadused on sarnased peensaetud laua nakkeomadustega ja see tähendab, et ka pindade värvikihi eluiga on korraliku töö puhul võrreldav.

Lisaks käsitsi vanutamise meetodile saab puitu vanutada ka liivapritsiga, mis eemaldab pehmema puiduosa ja jätab tugevama puidusüü reljeefsemalt kõrgemaks. Seejärel võib puidule anda iseloomulikku „vana” pruunikat ja halli tooni vastavate keemiliste lahuste abil. Puidule saab vana ilme anda ka värvidega, kui katta pärast harjamist pind tumeda värviga ning lihvida see maha nii, et värv jääb toonima ainult sügavamaid vahesid. Samamoodi kasutatakse puidu vanutamisel tuld, tõrva ja krakleevärve. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*